Předmět: Nové knihy - červenec 2015
Datum: 02.07.2015
1) Roman Ráž: Lázeňské naděje
Prozaik, autor rozhlasových a televizních her a filmový scénárista Roman Ráž se narodil 28. května roku 1935 v Praze. Po studiích pracoval jako režisér a dramaturg zábavných pořadů v Brně, poté působil v literárně dramatickém oddělení brněnského studia Československé televize. Od roku 1971 je spisovatelem ve svobodném povolání.
V listopadu roku 1989 se Roman Ráž podílel na založení Klubu spisovatelů nestraníků, v němž působil zpočátku jako jeho předseda.
Ráž se ve svém díle často dotýká doby komunismu. Lázeňské naděje jsou druhý díl rozsáhlé románové fresky, věnující se osudům jedné rodiny v moravských lázních Slaňanech v průběhu dvacátého století. Zatímco první díl – Lázeňské dobrodružství, líčil milostný i rodinný život vídeňské Češky Marie Klánské v období první světové války, druhý díl – Lázeňské naděje – sleduje dramatické osudy její rodiny na pozadí druhého světového válečného konfliktu, až do vítězství KSČ ve volbách roku 1946. Hrdinové této fresky prožívají klíčové okamžiky napjatého evropského vývoje 30. a 40. let XX. století. Tyto události nejen drasticky formovaly jejich životy, ale dodnes svými důsledky ovlivňují osudy většiny z nás, narozených v poválečné době, kteří dnes prožíváme tolik podobné politické i společenské situace v 21. století.
2) Vladimír Stibor: Lehké škrábnutí
Poezie je jako malý ostrůvek, na který občas někdo zavítá. Velikost prodejů jsou tak nízké, že v knihupectví tvoři okolo 1,5m2. Proto je hezké, když alespoň občas něco napíše a k tomu vydá. Básník a prozaik Vladimír Stibor, který žije a tvoří v Nechvalicích u Sedlčan není až tolik známý, ale který básník dnes známým je? Stibor se vyučil knihkupcem a vystudoval gymnázium. Vydal třináct sbírek poezie, mimo jiné Zpráva o zranitelnosti lidí, O dlani jménem Nemesis, Trhání hořců, Řeka poutníků nebo Jablko smírčího soudce.
Název nové sbírky basní Lehké škrábnutí napovídá, že nejde o žádnou drsnou ani hlasitou lyriku. Drobné škrábnutí máme tendenci přehlédnout. Mávnout nad ním rukou. Ale může být i zdrojem infekce. Vladimír nás vede svým poetickým světem, abychom se nechali nakazit jeho prožitky.
Poděkování
Jsi moje nebe nad nebem,
můj největší kus posvátné hlíny
obklopený plujícími ostrovy.
Přesto Nejvyšší hledá v tobě
sama sebe, i když má všechno,
nač si zamane.
Neodplácíš mu nebem
ani zemí,
jen svou vůní,
lehkým škrábnutím.
3) TIP – Milan Kundera : Zahrada těch, které mám rád
Tato kniha sice vyšla u nás již před rokem, ale stojí, jako ostatně všechno od Kundery za to. Autor proslulých románů Žert, Nesnesitelná lehkost bytí či Nesmrtelnost žije od poloviny sedmdesátých let ve Francii a stal se jejím občanem. Své poslední romány včetně letos vydaného La fete de l'insignifiance (Slavnost bezvýznamnosti) už napsal francouzsky a dosud nedal souhlas k jejich překladu do češtiny. O životě v jiné zemi či o lidech, kteří neváhali jít proti "vládnoucí blbosti", píše Milan Kundera v nové knize svých esejů. Ta pod názvem Zahradou těch, které mám rád v pondělí vyšla česky v autorově vlastním překladu. Kniha se skládá z textů, které již znají Kunderovi francouzští čtenáři.